Super Micro Supermicro SuperChasis SC826BE26-R920LPB Blade Server Cabinet - Rack-mountable - Black - 2U - 12 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 920 W - EATX Motherboard Supported - 3 x Fan(s) Supported - 12 x External 3.5" Bay - 7x Slot(s)
★★★★★ 4.2 61 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.spig-jahreskongress.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Supermicro SuperChasis SC826BE26-R920LPB Blade Server Cabinet - Rack-mountable - Black - 2U - 12 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 920 W - EATX Motherboard Supported - 3 x Fan(s) Supported - 12 x External 3.5" Bay - 7x Slot(s)
Supermicro's SC826 chassis maximizes the storage capacity of a 2U form factor by offering 12 hot-swap hard drive bays for extra storage. The chassis design optimizes every aspect of interior space without compromising superior cooling. It is also equipped with a high efficiency redundant 800W or Gold Level 1200W power supply for superb power savings. 1200W chassis models come with palletized package designed to protect system during the shipping.
Number of Total Expansion Slots 7
Package Contents
  • SuperChasis SC826BE26-R920LPB Blade Server Cabinet
  • 1 x 826 Backplane with Two LSI SAS2X28 Expander Chip
  • 1 x PDB with longer 24pin for SC826B
  • 1 x SC825/826/216/213 Intel DP X9,X8 PC air shroud 1368x13/12x13
  • 2 x US Power Cord 16AWG 6ft, PBF (Default for High Watt)
  • 1 x Round 16 TO 16 Pin Ribbon FP Cable 30
  • 1 x 16pin Control Panel Converter Cable for SC826,846, 22cm, PBF
  • 1 x Pwr Extension.HDD To Right Angle HDD,PBF
  • 1 x Front Control Board Dual Color LED(FP826-D)forSC826,213,216,219
  • 1 x Front Panel Adaptor Board (TB826) forSC826,213,216,219
  • 12 x Black 3.5" HDD tray
  • 1 x 826B/216B Rear Dummy Cover for 2 X 2.5\" HDD cage
  • 1 x Rail set, quick/quick, default for 2,3U 17.2"W
  • 1 x Rail Screw Bag
  • 1 x 826B/216B LP Rear Window
  • 1 x Middle Fan Bracket for 826B/216B with 3 X 8cm Fan
Limited Warranty 1 Year
Number of External 3.5" Bays 12
Number of Total Expansion Bays 12
Motherboard Supported EATX
Number of Fans Supported 3
Number of Fans Installed 3
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 3.50" (88.90 mm)
Width 17.20" (436.88 mm)
Depth 25.50" (647.70 mm)
Compatible Rack Unit 2U
Input Voltage 110 V AC
220 V AC
Number of Power Supplies Supported 2
Number of Power Supplies Installed 2
Redundant Power Supply Yes
Power Supply Wattage 920 W
Product Type Blade Server Case
Manufacturer Part Number CSE-826BE26-R920LPB
Manufacturer Website Address http://www.supermicro.com
Manufacturer Supermicro Computer, Inc
Product Model SC826BE26-R920LPB
Product Name SuperChasis SC826BE26-R920LPB Blade Server Cabinet
Product Line SuperChassis
Brand Name Supermicro
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
61 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (48)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)