Super Micro Supermicro SuperChassis 213A-R740LPB System Cabinet - Rack-mountable - Black - 2U - 17 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 740 W - ATX, EATX Motherboard Supported - 3 x Fan(s) Supported - 1 x External 5.25" Bay - 16 x External 2.5" Bay - 7x Sl
★★★★★ 4.9 34 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.spig-jahreskongress.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Supermicro SuperChassis 213A-R740LPB System Cabinet - Rack-mountable - Black - 2U - 17 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 2 x 740 W - ATX, EATX Motherboard Supported - 3 x Fan(s) Supported - 1 x External 5.25" Bay - 16 x External 2.5" Bay - 7x Slot(s)
Number of Total Expansion Slots 7
Package Contents
  • SuperChassis 213A-R740LPB System Cabinet
  • 1 x Sup 16x2.5" hot-swap SAS/SATA HDD, Backplane
  • 1 x Power Distributor (for SC216)
  • 1 x SC825/826/216/213 Intel DP X9,X8 PC Air Shroud 1368x13/12x13
  • 1 x Accessories Box (for S216A with two power cords)
  • 1 x Round 16 to 16-pin Ribbon FP Cable 30
  • 1 x 16-pin Control Panel Converter Cable (for SC826,846, 22cm)
  • 3 x 10.5" , 4-pin Middle Fan Power Extension (PWM) Cable
  • 1 x Black DVD Dummy Cover (for SC825, 836)
  • 1 x SC826 Front Control Board Adapter
  • 1 x Front Control Board (for SC826 (inside the left handle))
  • 16 x Black Gen 3rd Hot-swap 2.5" HDD Trays
  • 1 x Black USB Dummy Tray Support 1 x 2.5" Slim HDD (for SC825, 836)
  • 1 x Black 5.25" Drive Tray without Rail (square pattern)
  • 1 x Rail Set, Quick/quick, Default (for 2,3U 17.2"W)
  • 1 x LP Rear Window (for SC825,825M,826,213,216)
Limited Warranty 3 Year
Number of External 2.5" Bays 16
Number of External 5.25" Bays 1
Number of Total Expansion Bays 17
Motherboard Supported ATX
EATX
Number of Fans Supported 3
Number of Fans Installed 3
Input Voltage 220 V AC
110 V AC
Number of Power Supplies Supported 2
Number of Power Supplies Installed 2
Redundant Power Supply Yes
Power Supply Wattage 740 W
Weight (Approximate) 20.87 kg
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 3.50" (88.90 mm)
Width 17.20" (436.88 mm)
Depth 24.80" (629.92 mm)
Compatible Rack Unit 2U
Product Type Server Case
Manufacturer Part Number CSE-213A-R740LPB
Manufacturer Website Address http://www.supermicro.com
Manufacturer Supermicro Computer, Inc
Product Model 213A-R740LPB
Product Name SuperChassis 213A-R740LPB System Cabinet
Product Line SuperChassis
Brand Name Supermicro
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
34 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (30)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)